Windows Phone’un pazar payı yükselişte, Apple düşüşte.

2012-2013 Şubat ayları arası mobil uygulama satın alma istatistikleri belli oldu. Mobil işletim sistemi pazarında oranlar aşağıdaki gibi açıklandı.

smartphone-sales

 

 

 

 

 

 

Listeden de anlaşıldığı gibi Android pazarın yarısından fazlasına hakin durumda. Geçen yıldan bu yana Android pazarda %5.8 oranında bir artış göstererek istikrarlılığın sürdürüyor ve 1.sıraya yerleşiyor.

 iOS ise geçen yıla oranla% 3,5 oranında bir düşüş göstererek rekabet halinde olduğu Android’e liderliği kaptırıyor ve listede 2.sıraya geriliyor. Bu iOS için baya bir prestij kaybı gibi geldi bana.

Geçtiğimiz yıllarda bu pazarda bende varım diyen Windows Phone ise geçen yılki %2.7 lik payına tam %52 arttırarak, pazar payını %4.1 oranına yükseltiyor.

Bu artış bana Android’in ilk yıllarını aklıma getiriyor. İlk çıktığı zamanlarda Apple hayatta kafa tutamaz derken, bugün Android pazarda birinci sıraya yerleşti. Aklımıza önümüzdeki yıllarda bu sıraya Windows gelir mi sorusu geliyor? Bende neden olmasın diyorum. Bu artışını koruyarak devam ederse 2-3 yıl içerisinde ciddi büyüme kat edeceğine inanıyorum.

Biz geliştiricilere de bu pazarda bizde payımızı almalıyız diyip kollarını sıvıyarak Windows Phone uygulamasını geliştirmeye başlamamız gerekiyor 🙂

 

Bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.