Evrensel Windows Uygulaması(Universal Windows App) Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Evrensel Windows Uygulaması (Universal Windows App), ilk olarak Windows 8 de tanıtıldı. Ortak kod kullanarak desktop'a ve Phone farklı ekran tasarımları ile uygulama paketleyebiliyorduk. Şimdilerde ise Windows 10'un resmi olarak çıkışıyla ve Visual Studio 2015'in çıkışıyla daha güzel bir hal aldı. Visual Studio 2015 de tek bir proje dosyasında ortak kod ve ortak sayfa kullanarak Windows 10'a, Windows Phone'a veya Xbox' a uygun bir uygulama çıkartabiliyorsunuz. Tek proje 3 platformda çalışıyor diyebiliriz.

Bu tarz bir uygulama geliştirmek için öncelikle Visual Studio 2015 RTM indirmelisiniz. yükleme esnasında Evrensel Windows Uygulama Geliştirme Araçları'ndaki özelliklerin seçili olmasına dikkat edin. Bu araçlar olmadan, Windows 10 için evrensel uygulamalar geliştirmek mümkün olmayacaktır.

IC795669

 

Kurulum bittikten sonra VS 2015 açılışında yeni bir proje oluşturmanızı isteyecektir. Kullanmak istediğiniz dile dayalı şablonu seçin.  C #, Visual Basic, C ++ veya JavaScript. Bununda altında Windows->Windows Universal seçeneğinden Blank App (Windows Universal) seçip yeni bir Windows Universal App projesi oluşturup geliştirmeye başlayabilirsiniz.

 

IC795451

 

Solution Explorer da tek bir sayfa göreceksiniz. Artık farklı ekranlar için Windows 8.1 deki gibi farklı sayfalar oluşturmanıza gerek kalmadan aynı sayfa üzerinde işlem yapıp bütün platformlarda kullabilirsinz. Tabiki gerek tasarımsal gerek kodsal olarak küçük değişiklikler ve özellikler eklemeniz gerekecektir. Bunlarda uygulamayı geliştridikçe öğreneceğimiz şeyler 🙂 

 

IC795452

 

Oluşturduğunuz bir sayfanın, farklı cihazlarda nasıl görüntülendiğiniz görebilirsiniz Tasarım (Design) ekranında üstte açılan listeden bir cihaz seçip farklı boyutlarda görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca yatay veya dikey modda sayfayı görüntüleyebilirsiniz.

 

IC793337

 

Geliştirdiğiniz tasarım sayfasını masaüstünde yada Windows Phone da çalışmasını test etme için bir cihaz seçerek çalıştırabilirsiniz. default olarak Yerel Makina(Local Machine) seçilidir. Bununla masaüstünde ve tablette nasıl çalışacağını görüntüleyebilirsiniz.

 

IC795453

 

Örnek uygulamanın anlatımı için ve daha detaylı bilgi almak için Developing Universal Windows Apps videosunu izleyebilirsiniz.

Ayrıca Githup'ta Windows Universal Samples adıyla yer alan  birbirinden güzel örneklerden de faydalanıp, hızlıca uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz.

 

 

Bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.