Oracle Database 12c ile gelen yenilikler

Sizlerle 17 eylül de jw Marriott Hotel yapilan OraclerDatabase 12c – Ankara Etkinliğinde öğrendigim yenilikleri paylasmak istedim.

Veri Tabanı Birleştirilmesi

12c artık bize farklı veri tabanlarının bir platformda çalışmasına olanak sağlıyor. 12.1 12.x gibi sürümleri tek bir çatı altında çalışmasını sağlayıp, her veri tabanı için ayrı sunucu yada ayrı bir server oluşturma işini ortadan kaldırıyor.

Veri Maskelemesi

Yeni özelliklerden biride veri maskelenmesidir.  Veri tabanındaki bilgileri çekilmesi sırasında verileri maskeleyebiliyoruz. Örneğin; birinin kızlık soyadını çekerken veride  3. ve 5. harflerinin görüntülenmesi gibi. (Ör:  **d*l****)Yada telefon numarasının son 4 hanesi görüntülensin(*** *** 2320 gibi). Bu tarz işlemleri programdan bir triger yazarak değil direk veri tabanında halledebiliyoruz.

Far Sync Yedekleme

Her şirketin yada kurumun bir felaket kurtarma veri deposu bulunmaktadır. veriler hayati derecede önem kazanmaktadır. 1 dakikalık veri kayıpları bile gerek maddi gerek prestij yönünden geri dönülemez kayıplar verebilir. bunun için sistem yedekleri bizler için önemlidir. 12c ile gelen Far Sync sayesinde kıtalar arası veri yedeklemesini bile sıfır veri kaybı ile gerçekleştirilebiliyor. Birincil sunucuda bir kesinti yada çökme halinde log lanan veriler sayesinde o anki veriler kurtarılabiliyor.

 

 

FarSync

 

 

 

 

 

 

 

 

Heat Map, Automatic Data Optimization and ILM with Oracle Database

Isı Haritası , Oracle Veritabanı ile Otomatik Veri Optimizasyon ve ILM

Information Lifecycle Management(Bilgi Yaşam Döngüsü Yönetimi) ( ILM ) işletmenin mevcut iş ve performans ihtiyaçlarına göre , farklı depolama ve sıkıştırma katmanları veri depolayarak bu zorlukların ele alınması planlanmaktadır . Bu yaklaşım, maliyet tasarrufu ve maksimum performans hem de depolama optimize imkanı sunuyor .

Oracle Veritabanı 12c olarak , iki yeni ILM ile ilgili özellikleri Gelişmiş sıkıştırma seçeneği eklenmiştir . Isı Harita verileri otomatik olarak erişiliyor. Otomatik Veri Optimizasyonu ( ADO ) Isı Haritasında toplanan bilgilere dayanarak kullanıcı tanımlı politikalarına göre veri sıkıştırır .
Isı Harita ve ADO Oracle Veritabanı Sıkıştırma ve aynı zamanda uygulama ve veritabanı performansı artırırken , büyük miktarda veri yönetme maliyetini azaltmaya yardımcı olur.

Heat Map

Türkçeleştirirsek ısı haritası diye adlandırabileceğimiz özellikte  satır ve segmentinde kullanım bilgileri izlenip kullanım sıklığına göre satırların bir haritasını çıkartır.

heatmap

 

Şekilde de görürdüğü üzere sıklıkla kullanılan yerler kırmızı daha az yerler sarı daha da azı mavi renkte olacak şekilde veri tabanında kullanılan alanların haritasını çıkartmış. burdan aldığı bilgilere göre sıkıştırma ve yedekleme işlemleri belli periyotlarda ADO tarafından yaptırılacak.

Bir yorum bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.